Kurort Oybin - ruiny hradu i skvělé dětské hřiště

11.10.2018

Časová náročnost: celodenní výlet

Kočárek: v obci ano, k ruinám hradu ano, prohlídka samotných ruin bez kočárku

Výchozí bod: parkoviště v centru obce Kurort Oybin, popř. v některé z okolních obcí - a příjezd do Kurort Oybin parním vlakem

Přijedete-li do Kurort Oybin autem, zaparkujte na jednom z placeným parkovišť v centru, nedaleko vlakového nádraží - to největší z nich přímo sousedí s městským parkem. Bude pro vás ideálním místem pro poznávání celého Oybinu včetně turisticky vyhledávaných ruin hradu a kláštera.

Do Kurort Oybin je také možné přijet parním vlakem z některé z okolních obcí (Bertsdorf, Kurort Jonsdorf) a pro děti to rozhodně bude mnohem zajímavější zážitek, než otřepaná jízda autem. Parní vlak tu jezdí denně podle jízdního řádu, přibližně v dvouhodinových intervalech, je udržovaný a čistý, zkrátka v perfektním stavu.

Kurort Oybin si zachovává ducha poklidného lázeňského městečka se spoustou parkové zeleně a pěšinek pro procházky s kočárkem. Projít celou obec vám zabere přibližně hodinu pohodové chůze. Na hlavní třídě vás bude lákat k posezení několikero restaurací a kaváren. Doporučuji zastavit se na kávu a dortík v Kurcafe Balzer naproti nádraží. Mají tu k dispozici spoustu dětských hraček a velikou letní terasu.

Po procházce nechte děti vyřádit na úžasném hřišti přímo vedle vlakového nádraží. Nenajdete tu žádné prefabrikované herní prvky, žádný plast. Celé hřiště je na míru udělané, převážně ze dřeva, do podoby malého nádraží se spoustou vláčků a kolejí. Vagóny se dá prolézat, jsou v nich připravené různé překážky. Nechybí ani skluzavka a pískoviště. A když si tu budete hrát ve správnou chvíli, na skutečné nádraží hned vedle přijede parní vlak. Koukněte na fotografie ZDE.

A teď to turisticky nejdůležitější - ruiny hradu a kláštera, nacházející se na vrcholu stolové hory nad obcí. Kvůli nim sem vlastně všichni míří. Ke vstupu do hradu se dá z centra obce dostat pěšky. První cesta je kratší, ale zato fyzicky náročnější, z hlavní třídy stoupá trvale po schodech kolem nádherného kostela. Druhá cesta je delší a pozvolnější, zvládnete ji i s kočárkem, neboť vede po asfaltové silnici, která zmiňované schody obchází z levé strany (více v přiložené mapce), zabere vám přibližně hodinu času. Pokud však pěšky jít nechcete, nebo chcete dětem dopřát ještě jednu atrakci, můžete se nechat na vrchol stolové hory ke vstupu do hradních ruin vyvézt výletním vláčkem, který jezdí od nádraží každou půlhodinu.


Vstup do samotného hradu je zpoplatněný a kočárek nechte u pokladny, při prohlídce by vám překážel, vezměte raději nosítko. Prohlídky jsou možné jak s průvodcem, tak takříkajíc na vlastní pěst. Prohlédnout si celý komplex bude trvat 1-2 hodiny, záleží na vás, co všechno budete chtít navštívit. Plánek dostanete společně se vstupenkou.

Kromě samotných ruin je tu kolem celého komplexu zřízená nádherná vyhlídková cesta, dlouhá přibližně 0,5km a skvěle jistěná pomocí zábradlí, takže se nemusíte bát vypustit k volnému pohybu i menší děti.