Z Horního Podluží do Krásné Lípy

12.06.2021Trasa: od obecního úřadu v Horním Podluží po cyklostezce kolem větrného mlýna Světlík do Krásné Lípy a kolem Velkého rybníka zpět do Podluží

🚂🚃🚃 Vlakové nádraží v Horním Podluží leží v blízkosti obecního úřadu. Výlet tak můžete absolvovat i pokud nejezdíte autem.

Délka: necelých 15km

Terén: převážně rovinatý

Popis trasy: u obecního úřadu v Horním Podluží najdete poměrně velké parkoviště, odtud se vydejte po značení cyklostezky 3013 směr Krásná Lípa. Půjdete po silničce s minimálním provozem do mírného stoupání. Přibližně po 300m potkáte Kozí farmu Žofín, pro děti to bude určitě atrakce, kozy jsou tu v ohradách po obou stranách silničky. Na konci tohoto mírného stoupání na vás bude čekat odměna v podobě větrného mlýna Světlík. Nachází se v krásném místě v těsném sousedství přírodní rezervace Světlík - rybníka s okolními mokřadními loukami, ve kterých najdete vzácné rostliny a živočichy, tato oblast je významným hnízdištěm ptactva a zastávkou tažných ptáků (dalekohledy s sebou!). Měli jsme štěstí a viděli jsme na zdejších sousedních loukách také stádo krav na pastvě.

Větrný mlýn je po předchozí domluvě přístupný veřejnosti (s výjimkou letošní letní sezóny - probíhají úpravy), informace naleznete na webových stránkách níže.

Od Světlíku budete pokračovat po široké zpevněné cestě do obce Studánka. Tou projdete v okrajové části po asfaltové silničce a připojíte se k modré turistické značce. Za obcí Studánka cesta pokračuje velmi příjemným terénem v obklopení vzrostlého lesa. Budete-li mít čas, doporučuji nevynechat odbočku na Prameny Křinice.

Těsně před vstupem do Krásné Lípy se nabízejí dvě možnosti:

- kratší, po hlavní silnici, v samotné Krásné Lípě je možno sejít z této hlavní silnice a jít menšími silničkami, které sledují její směr

- delší, po modré turistické značce

My jsme šli první, kratší, variantou. Z hlavní silnice jsme přibližně po 500m odbočili do místních uliček a těmi došli prakticky až na náměstí. Syn mohl jet bez problémů na kole, provoz byl zcela minimální.

V Krásné Lípě se nachází několikero možností občerstvení:

- Pivovar Falkenštejn - restaurace na náměstí, jídlo je skvělé, ceny o něco vyšší průměr

- Restaurace Lípa - nachází se v komplexu Hotelu Lípa sousedícím s náměstím

- Kavárna U Frinda - moc příjemné místo v romantickém domku na náměstí, sedět můžete v podloubí nebo po průchodu kavárnou ve dvorku s malým dětským koutkem, obsluha je moc milá a káva vynikající

V Krásné Lípě také můžete s dětmi strávit příjemný den díky těmto atrakcím (psala jsem o nich v dřívějších příspěvcích) :

- Dům Českého Švýcarska

- Čokoládovna Mana

- dětské hřiště

Zpět do Horního Podluží vás dovede nově značená trasa pro vozíčkáře, kterou tím pádem bez problémů projedete taky s kočárkem, odrážedlem nebo na kole. Krásnou Lípou projdete po hlavní silnici směrem k nádraží, u kterého odbočíte přes travnatou louku k nádherně zelenému lesu. 

Budete-li na výletě vlakem a budete-li už z výletu unavení, nabízí se tu možnost, jak výlet zkrátit - zpět domů můžete dojet z tohoto nádraží v Krásné Lípě.

Cesta lesem je opět velmi příjemná, rovinatá a dovede vás k Velkému rybníku na kraji Horního Podluží. Odtud už je to jen malý kousek zpět k autu nebo vlakovému nádraží, na které jste přijeli.