Skalní vyhlídka Ponorka a park miniatur Mlýnky

01.05.2023

Česká Kamenice je město v severních Čechách, na jehož území se stýkají tři chráněné krajinné oblasti - CHKO Labské pískovce, CHKO Lužické hory a CHKO České středohoří. Možná i to je jeden z důvodů (společně se svěžím vedením místního mladého starosty), proč Kamenice v posledních letech viditelně vzkvétá. A tak mají zdejší obyvatelé, i přijíždějící turisté, spoustu krásných míst, která mohou navštívit. My si prošli v blízkém okolí Kamenice na prvního máje 3km okruh plný nádherné přírody a zajímavých atrakcí pro děti - vyznačený je na v přiložené mapě (postupujte podle čísel, část vede po barevně neznačené cestě - mimo vrchol Jehla).

Pár mých postřehů: 

  • okruh je po celou dobu velmi dobře značený, potkáte několik laviček a přístřešků k odpočinku, určitě nevynechejte výstup na skalní vyhlídku Ponorka, závěrečnou část cesty budete klesat k parku miniatur, nazvanému Mlýnky, potkáte i několik vzdělávacích tabulí o naší přírodě 
  • Mlýnky samotné budou pro děti nejspíš zlatým hřebem celého výletu (doporučuji nechat je na konec trasy a nejít opačně - budou sloužit jako nenásilná motivace k chůzi )
  • V parku miniatur najdete domečky a mlýnky zasazené citlivě do místní krajiny. Hned vedle nich je nově zbudované vodní dětské hřiště - no a co si budeme povídat, odtud děti dostat, to není zase tak jednoduché Kluci se pobavili náramně, trochu taky zamáčeli (i proto je výhodné nechat Mlýnky až na konec). Půjdete-li se staršími dětmi, určitě si vyzkoušejte přívoz na vlastní pohon, vybudovaný na nedalekém rybníku.
  • Celý okruh výletu s kočárkem nezvládnete, ale od parkoviště u koupaliště k Mlýnkům (ve směru kolem rybníku) to pro kočárek je ;-)