Schrammsteine

21.09.2018

Toto unikátní pískovcové skalní město je společně se skalním masivem Bastei hlavním turistickým lákadlem Saského Švýcarska a s většími dětmi (jistě minimálně školního věku) pro Vás bude určitě naprosto okouzlujícím zážitkem.

Já se vydala prozkoumat Schrammsteine se skupinou maminek, které si na chvíli odskočily od mateřských povinností a užívala jsem si všechny ty nádherné výhledy...výjimečně o samotě, ale po celou dobu s myšlenkami na toho našeho malého špunta, kterého sem určitě musíme vzít - jen co trochu povyroste :-)

Trasa: z parkoviště v obci Schmilka nejprve autobusem do stanice Schrammsteinbaude a odtud pěšky skalním městem zpět do Schmilky

Délka: cca 8km

Terén: náročný, vyžaduje alespoň minimální fyzickou kondici - časté strmé stoupání a klesání po žebřících a schodech

Popis trasy: pojedete-li na výlet autem, zaparkujte v obci Schmilka - velké parkoviště se nachází vlevo od hlavní silnice, je zpoplatněné (bohužel si nepamatuji přesně částku, nicméně to nebyla žádná krvavá suma  :-D). Přímo na parkovišti je zastávka autobusu, kterým se necháte odvézt do stanice Schrammsteinbaude - cesta trvá něco málo kolem pěti minut. Z autobusové zastávky půjdete chvíli nazpět po silnici, kterou jste přijeli, přibližně po 300 metrech odbočíte na modrou turistickou značku do lesa (vlevo ze silnice) a začnete stoupat do samotného skalního města. To je protkané množstvím cest a je jen na Vás, které zvolíte. Já v přiložené mapce vyznačila naši cestu a myslím, že ji mohu s klidným srdcem všem doporučit, nic vyznamně krásného jsme neminuly :-)

Jak už jsem psala výše, terén je dosti členitý s několikerými výstupy a sestupy po žebřících a schodech. Nudit se rozhodně Vy ani děti nebudete, cesta je neustále něčím zajímavá, výhledy jsou až neskutečně krásné a celé Schrammsteine jsou jednoduše podmanivé.

Vzhledem k členitosti terénu počítejte na projití celého skalního města 4 - 6 hodin času, ač se jedná "jen" o 8km cesty.

Vyhledání autobusového spoje: na internetových stránkách www.ovps.de, linka č.252. Nástupní stanice Schmilka, Grenzübergang. Výstupní stanice Schrammsteinbaude. - schválně nevypisuji přesné časy, jízdní řády se každou chvíli mění, však to znáte ;-)

Tip: po návratu zpět do Schmilky se zastavte na občerstvení v kouzelné Biergarten im Mühlenhof