Rysí stezka

22.07.2020

Tento zážitkový areál naleznete v lesích nedaleko Mezní Louky u značené turistické trasy vedoucí k Pravčické bráně. No, v lesích...jak se to vezme. Dříve tu hluboké lesy byly a byly to především smrkové monokultury, takové, které jsou náchylné k suchému klimatu a následnému rozšíření lýkožrouta smrkového. Vlivem těchto okolností se tak zdejší krajina v posledních letech proměnila v aktuální torzo smrkového lesa, který se postupně a pomaloučku obnovuje v les přirozený, smíšený. Máte-li chvilku času, přečtěte si tento článek na stránkách NP České Švýcarsko, který vám celou problematiku aktuální "kůrovcové kalamity" poutavě vysvětlí.

Rysí stezka je dočasně v nedokonalé technické kondici, omluvte proto při její návštěvě určité nedostatky, nicméně projít se celá dá a pro vás i děti bude zábavná a poučná zároveň. Najdete tu dva okruhy, červený (kratší) a modrý (delší), které vás na celkem 20 interaktivních stanovištích seznámí se zdejší faunou a flórou a zajímavostmi z Národního parku. Vzhledem k povaze areálu je vhodné navštívit Rysí stezku s dětmi minimálně staršího batolecího věku a na návštěvu si vymezte přibližně dvě hodiny času. Máte-li v rodině kromě staršího dítka také miminko, mám pro vás dobrou zprávu - velká část okruhů se dá projet i s kočárkem.

Procvičit tělo, bystřit mysl.

Na Rysí stezce si můžete vyzkoušet svou obratnost na lanové lávce vedoucí nad mladými buky (a po jejím projití se vraťte cestičkou podél opět nahoru, ať nebloudíte v padlých stromech pod lávkou tak, jako my 😁), dřevěném chodníku nad bažinou nebo poměřit své schopnosti se skokany z živočišné říše a zahrát si oblíbenou písničku na dendrofonu. 

Ten, kdo by se chtěl raději dozvědět něco poučného, si taky přijde na své. Najdete tu totiž moc pěkně zpracovaný dřevěný chodník se stopami zvířat (nezapomeňte koukat i dolů pod nohy 😉), tabule s vyřezávanými siluetami ptáků, "posilovnu", kde jsou místo činek jeleni a kuny 🦌 a spoustu dalšího.

Na Mezní Louce samotné pak najdete dětské hřiště, informační centrum a restaurace.