Rozhledna Jedlová

30.05.2021

Trasa: z náměstí v Jiřetíně pod Jedlovou přes Křížovou horu na vrchol Jedlové a kolem zříceniny hradu Tolštejn zpět

Délka: 9km

Terén: kopcovitý

Popis trasy: poměrně velké (neplacené) parkoviště se nachází v centru Jiřetína pod Jedlovou (přímo u kostela na náměstí). Z náměstí se vydejte po zelené turistické značce směr Křížová hora, cestou na její vrchol si můžete prohlédnou nádhernou, zachovalou, křížovou cestu. S kočárkem je však potřeba se v tomto místě od zelené značky odpojit a křížovou cestu obejít po přilehlé cyklostezce. Na opětovném spojení těchto cest budete pokračovat po zelené značce až na rozcestí U Ranče. Půjdete v této části výletu prakticky po rovině, cesta vede smíšeným lesem, projdete také pod vlekem a přes sjezdovku. Od rozcestí U Ranče budete pokračovat na vrchol hory Jedlová po červené turistické značce. Tento úsek cesty je dlouhý přibližně kilometr, vede však do příkrého stoupání. Ještě před dosažením samotného vrcholu se vám začnou otevírat překrásné a hlavně daleké výhledy do kraje.  

Vaším cílem bude kromě rozhledny Jedlová zajisté také občerstvení, které se u rozhledny nachází. Mohu vřele doporučit, abyste se tu zastavili na oběd. Kuchyně je tradiční, česká a velmi chutná. 

TIP:
Pro starší děti a pro dospělé se v lese vedle rozhledny nachází Lanový park.
Cestu dolů z kopce si můžete ozvláštnit jízdou na vypůjčené koloběžce. 

Cesta zpět už bude pohodová, stále z kopce, po červené turistické značce a poté po silničce označené v mapě. Na dohled budete mít zříceninu hradu Tolštejn, také jeden z oblíbených výletních cílů tohoto kraje. 

Doporučuji: 

- na dortík, džus nebo kávu se zastavte v cukrárně přímo na náměstí (v Jiřetíně pod Jedlovou), ceny jsou tu lidové 😃 a dortíky moc dobré)
- máte-li čas, zajeďte si na dětské hřiště v obci Rybniště nedaleko Jiřetína pod Jedlovou - najdete tu velké množství herních prvků pro malé i velké, vše nové, čisté