Přepadla nás bouřka

19.07.2020

Komu se ještě na výletě "nepoštěstilo", nechť se přihlásí. Počítám, že vás moc nebude. V létě je to totiž natošup 😁 Jako u nás. To si naplánujete výlet, takový krátký, ale pro čtyřletého horolezce zaručeně atraktivní - na Kyjovský hrádek - s sebou vezmete i kočárek s miminkem - protože Kyjovským údolím se dá úplně pohodově procházet. Máte kraťasy a sandály a pláštěnku na kočárek vás ani nenapadne vzít. Vykračujete si vesele v horku a všechno kolem ozařuje slunce. A pak je to tu. Zahřmí, začne tak svěže foukat, pak už spíš studeně a za krk padají první kapky. Jste uprostřed lesa a skal a co teď? 😶 S malými dětmi tancování mezi kapkami deště (a kroupami) není po prvních pěti minutách zdaleka taková legrace.

Víte, jak se chovat při bouřce? Tady je pár rad.

Samozřejmě je nejlepší za bouřky vůbec venku nebýt...ALE...jak už jsem psala výše, ono se to kolikrát prostě nezdá. Sama mám v telefonu aplikaci na předpověď počasí, vyzkoušela jsem jich desítky, než jsem narazila na tu, které se dá opravdu věřit. Prakticky 99% předpovědi na následujících 4-5 hodin je pravdivých. Dostupná je v ObchodPlay a jmenuje se Počasí&Radar. Určitě doporučuji nějakou takovou aplikaci mít a aktivně ji při výletech používat (pokud jste v oblastech pokrytých signálem). Nás i tentokrát varovala předem, ale na nebi bylo takové azůro...no...měli jsme jí věřit 😁

Když už tedy za bouřky venku jste, hledejte místo, kde se schovat. Pokud máte štěstí, jste zrovna poblíž nějaké obce, vesnice, hospůdky a můžete se tak schovat v budově chráněné bleskosvodem. Jestliže jste vydáni přírodě napospas, rozhlížejte se kolem. Hustý les vám poskytne na poměrně dlouhou dobu bezpečnou ochranu. My měli jen pár minut cesty nádherný veliký převis. Příručky radí, abychom se pod skalní převisy za bouřky neschovávali, skvěle tuto problematiku osvětluje tento článek. Jako ochrana před deštěm je na druhou stranu převis v přírodě nedostižný, nikdy se však o skalní stěnu neopírejte! a jakmile začne do kapek deště hřmít a oblohu osvětlují blesky, najděte si lepší místo, kde bouřku přečkáte. Od nás byly hromy a blesky daleko, tím pádem byl převis skvělý, zajeli jsme sem pohodlně i s kočárkem a bylo to dobrodružství. Malý na ruce, velký v jednom kuse vybíhající ven a sbírající kroupy. Sice byly boty za chvíli mokré, ale kdo by takovému zážitku odolal. Výhodou jízdy s kočárkem či lépe s miminkem, potom je, že máte s sebou sbaleno spoustu věcí pro případ "co kdyby", takže i na deku došlo a lovce krup tak bylo kde zahřát a osušit.

Kterým místům se při bouřce vyhnout? Určitě se neschovávejte pod osamělými stromy a v blízkosti elektrického vedení. Nebezpečné je zůstávat na vyvýšených místech (např. kopcích), v otevřeném terénu (pláně, louky) a v blízkosti vodních ploch. Když už se vám stane, že jste za bouřky uprostřed rozlehlé pláně, sedněte si do dřepu na místě a bouřku takto přečkejte. Za bouřky netelefonujte a kovové předměty z rukou pryč.

Pozor dávejte také na rozvodněné toky, které s sebou bouřkový přívalový déšť přináší.

Co je dobré nosit s sebou? Na každý výlet s malými dětmi se hodí mít zabalené náhradní oblečení (a to komplet, včetně ponožek 😁). Zbyde-li místo na pláštěnku, častokrát nebudete litovat. A pak? 

Pak už jen chuť poznávat svět a dobrou náladu 😉