Děčínský Sněžník - rozhledna

16.03.2018

Za sepsání výletu děkuji přispěvatelce Míše.

Trasa: z obce Sněžník na vrchol stolové hory Děčínský Sněžník a zpět

Délka: 4,5 km

Terén: během výstupu na vrchol jsou rovinaté úseky střídané prudšími kopci, cesta je po celou dobu asfaltová

Popis trasy: výchozím bodem trasy je parkoviště v obci Sněžník, kde zaplatíte poplatek 40,- Kč za osobní automobil a můžete zde parkovat třeba celý den. Pro ty, kteří nemají nebo nemohou přijet autem, jezdí z Děčína autobus, který rovněž zastavuje těsně u začátku trasy. Asfaltová cesta vhodná pro kočárek (s postupem trasy hrubší asfalt) vede po naučné stezce "Zapomenuté pohraničí" od samého úpatí kopce až na jeho vrchol s rozhlednou. Po cestě budete okouzleni opravdu velmi krásnými výhledy do širokého okolí, takže přestávky na vydýchání můžete využít s fotoaparátem nebo dalekohledem v ruce :) Po výstupu do největšího stoupání je možnost odbočit z hlavní cesty na Drážďanskou vyhlídku. Jak sám název napovídá, výhledy směřují na Saské Švýcarsko a krásné německé město Drážďany. Vyhlídka je výborným odpočívadlem se stolem a lavičkami, zkrátka místo jako dělané pro odpočinek po náročném stoupání. Po návratu zpátky na cestu pokračujte dále po asfaltové cestě až k rozhledně. V každém případě doporučuji rozhlednu navštívit, protože z ní uvidíte nejen do nejbližšího okolí, tj. na Labské pískovce, České středohoří, Lužické hory, na německé straně např. pevnost Königstein atd., ale v případě dobré viditelnosti dohlédnete až do Krkonoš. Pod rozhlednou jsou další možnosti odpočinku, a to buď se svými zásobami na lavičkách, nebo v bufetu přímo u rozhledny, nebo v restauraci Pod Rozhlednou, která je celoročně otevřená, a z vlastní zkušenosti můžu říci, že personál je velmi vstřícný k rodičům s dětmi (případně i navíc ve spojení se psy), v restauraci jsou vybaveni dětskými židličkami i dětským koutkem. Jakmile se dostatečně pokocháte nádhernými pohledy, vrátíte se zpět stejnou cestou, která bude z kopce o dost rychlejší.

Výlet je bez problémů i s kočárkem schůdný v jakémkoliv ročním období ;-)

Info: Děčínský Sněžník je naše nejvyšší stolová hora vysoká 723 m n. m. Na jejím vrcholu stojí kamenná rozhledna, která je jednou z nejstarších v ČR.

Otevírací doba rozhledny a vstupné: viz přiložené obrázky

Penzion a restaurace Pod Rozhlednou je otevřená celoročně od 10.00 do 20.00. Při výletu s většími dětmi si v restauraci můžete domluvit zapůjčení koloběžek a cestu dolů si zpříjemnit rychlejší variantou. Na koloběžkách lze dojet do obce Sněžník nebo i dále, např. do Tisé, Ostrova apod. Více info na www.723m.cz